Jdi na obsah Jdi na menu
 


Králové a královny

Obrazek

Tváře panovníků nám jsou dodnes dobře známy. Zanechali po sobě řadu podob vytesaných do kamene či namalovaných na stěnách chrámů a hrobek, v nichž je umělci zachytili jako věčné mladíky. Na těchto vyobrazeních jsou často doprovázeni členy královské rodiny a královského dvora.

Vždyť které starověké památky jsou tak známé jako zlatá maska panovníka Tutanchamona či socha trůnícího Ramesse II., před vchodem do skalního chrámu v Abú Simbelu? Do dnešních dnů se nám dokonce dochovala mnohá těla vynikajících egyptských vládců... Můžeme tak pohlédnot do tváře Ramessovi II., který stál v čele svých vojsk v bitvě u Kadeše.

Co ůžeme říci o muřích a ženách, kteří se skrývají za nevyzpytatelnými tvářemi? Ze starověkých písemných pramenů se nedozvíme mnoho informací o jejich osobním životě, vlastnostech a představách. které stály v pozadí mnoha jejich rozhodnutí. Žili ve světě, kde nadpřirizené síly mohly ovládat lidské životy stejně jako jejich vlastní touhy a sny. Tehdy dokonce ani vůle panovníka nehrála hlavní úlohu. Např. Thutmose III. o svém ohromujícím výtězství v bitvě u Megidda v Palestině roku 1458 př.n.l. prohlásil: "Byl to můj otec, (bůh) Amenre, který to učinil, nebyl to skutek člověka".

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

husapanna

(verroona, 22. 11. 2009 11:08)

je to uhgmjh

EGYPT

(Karolína, 1. 2. 2008 23:22)

Čau je to super a to já jen tak neříkám stála jsme na těch místech jako ty!!!!V udolí králu,v Karnaku,Luxoru no prostě byl to velký výlet který bude ještě jednou,protože tam bylo krásně moooc s emi tam líbilo v Hurghádě kde jsem byla ubytovaná bylo to říjen 2007 a jedu tam zase do stejného hotelu(6 hvězdiček jak jinak) a vše zopakuji prostě EGYPT je nej!A už jsem byla v Argentině,Španělsko,řecko,chorvatsko,cina,londyn,amerika atd. když nepocítam furt tam a zpet treba Polsko a Slovensko ale EGYPT to je prostě boží fakt tak pls ten kdo tenhle blog zakládal at se ozve na kaja.s1@seznam.cz a icq dám potom díky!!!Kája(11)