Jdi na obsah Jdi na menu
 


Egyptské chrámy

Chrámy starověkého Egypta vzbuzovaly po celé věky úctu. I v současnosti žasnou návštěvníci nad jejich velkolepostí- jejich velikostí, nádherou a nad detaily reliéfů na stěnách. Aby nebyly zničeny, stavěli Egypťané tyto rozsáhlé stavby z kamene na okraji pouště za hranicí zátopového území Nilu. Ve všech sídlech pochopitelně dosud stojí nejnovější stavby. Většinu chrámů nestavěli faraoni, ale pocházejí z Ptolemaiovského období. Stávalo se, že některé kultovní středisko bylo po celá staletí zasvěceno určitému božstvu, ale samotný chrám byl přestavěn- někdy i vícekrát.

Architektonické kouzlo velkých náboženských staveb nelze přehlédnout, ale pokud chceme zjistit, co se odehrávalo uvnitř, musíme sáhnout k pečlivějšímu zkoumání. Na stěnách chrámů nacházíme nápisy, stejně jako jsou na papyrech zaznamenány chvalozpěvy, modlitby, administrativní záznamy a oběti. Z těchto zdrojů si můžeme vytvořit obrázek o úloze různých kněží a pochopit obřady velekněze, který byl ve velmi dův.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

ptrju

(uzýž, 25. 11. 2012 14:50)

více obrázků by neuškodilo

co si myslím

(t:), 18. 11. 2012 17:55)

dobrý, ale chtělo by to víc obrázků!!!

dfgsrt

(egypske chramy, 2. 6. 2011 19:50)

jako mohly by ste sem dat trochu vic informací a obrázků!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Egyptske chramy

(Vážka 48, 21. 2. 2011 15:19)

Je to tu hezky ale mohlo by tady byt vic obrazku. ikdyž

egiptské chramy

(terka, 18. 7. 2010 17:51)

je to tu hezky

SSDSAD

(sAMANTA, 6. 2. 2009 18:27)

No tak vic tech obrazku byste tedy sem mohli dat ne _________________????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????,???????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????