Jdi na obsah Jdi na menu
 


Imhotep

Obrazek

Imhotep (překlad jeho jména zní "Ten, kdo přichází v míru") byl původně heliopolský velekněz. Za vlády Džosera postihlo Egypt hrozivé sucho, hladina Nilu stále klesala a všichni propadali postupně zoufalství. Sucho trvalo celých 7 let a tehdy se Džoser rozhodl povolat velekněze Imhotepa. Ten prozradil faraonovi, že Nil pramení na Elefantině, kde byl uctíván bůh Chnum. Ten měl schopnost zadržovat nohou vody Nilu. Džoser měl proto přinést Chnumovi velké množství obětin. Džoser uposlechl a sucho skutečně skončilo. Tím vstoupil Džoser do historie jako spasitel egyptského lidu.
Imhotep studoval v "Domě života", kde se naučil matematice, geografii, historii a lékařství, ale také filozofii a umění. Především ale proslul svou "revolucí" v architektuře. Není známo, kdy přesně se narodil ani kdy zemřel, jisté ale je, že žil ještě za vlády posledního faraona 3. dynastie - Huneje.

Imhotep se stal prvním vezírem v Egyptě, ačkoliv za jeho života tento titul ještě neexistoval. Tato funkce totiž oficiálně vznikla až za vlády faraona Snofrua ze 4. dynastie, ale Imhotep vykonával všechny úkoly, které s touto funkcí poté souvisely. Stál v čele centrální státní správy, kontroloval významné státní záležitosti a byl nadřízeným státních úředníků, kteří jeho rozkazy uváděli v platnost v jednotlivých krajích.

Dalším jeho důležitým úkolem bylo soudnictví - předsedal šesti významným královským tribunálům, spravoval státní pokladnu a staral se také o zemědělství.
Imhotepovi vděčíme za překrásný zádušní komplex v Sakkáře, jehož stupňovitá pyramida je první monumentální kamennou stavbou v Egyptě. Ty postupně nahradily cihlové mastaby a právě tato stupňovitá pyramida byla inspirací pro faraony 4. dynastie, kteří vzor ještě zdokonalili a zanechali nám krom jiných tři největší pyramidy v Gíze.

ObrazekLetecký pohled na komplex faraona Džosera v Sakkáře

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

no proste excelent

(Kikissss , 11. 1. 2010 20:36)

=) egypt mě děsně fascinuje, mam doma spoustu knizek a vim o nem temer vsechno, ale hrozne rada ziskavam nove informace v tomto oboru. Tenhle blog je vazne super, prehledny, zajimavy =) vazne chvalim

parada

(lenka, 2. 10. 2008 14:40)

je to tu vazne perfektni.Egyptem jsem uplne fasninovana a jeji historie me vazne moc zajima a hrozne bavi.Jsem nadchnuta timto blogem a preji at se dari.lenka

pochvala

(kiara, 29. 9. 2008 18:32)

máš to tu fakt pěkný! egypt prostě miluju, je to tu super

-Otázka-

(Laamaa, 21. 2. 2008 20:54)

Myslíš,že existuje Anchsunamon??

bezvááááááááááá, supééééééééééér

(kikrajda, 17. 1. 2008 18:07)

tyhle stránky jsou fakt bezva egypt mě fakt zajímá a tyto stránky odpovídají na všechny mé zajímavé otázky, které si kladu už od té doby kdy mě začal egypt zajímat. tento blok se vám opravdu vydařil!!!!!!!!

jooooooooooo

(petka, 17. 1. 2008 18:03)

no jo mate super blofčik no

jůůůůůů

(evička, 5. 12. 2007 14:55)

fakt super ja egypr miluju a taky je úplně všechno máš faky super blog tvá evička

kikikiki

(to neni imhotep huhahihi, 13. 11. 2007 18:46)

pročje napsanon na hlavní strance že je to džoser a tady je imhotep