Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hathor

Obrazek

Hathor, bohyně matka, byla spojována s láskou, plodností, sexualitou, hudbou, tancem a alkoholem. Někdy byla znázorňována jako kráva nebo žena s kravskými rohy rámujícími sluneční kotouč nebo sokolem sedícím na náhrdelníku. Byla také bohyní oblohy- byla považována za obrovskou krávu rozkročenou nad nebesy, jejíž nohy vyznačují čtyři základní body.

Obrazek

Obrazek

V různých podobách byla ctěna jako "Paní západu", "Paní západního pohoří", "Paní města Byblu", "Paní tyrkysu" a "Paní fajánsu". 'Západ' nebo 'Západní pohoří' odpovídá západu slunce a v analogii také říši mrtvých. Byblos bylo přístavní město na libanonském pobřeží, které mělo velký význam pro egyptský obchod.

Stejně jako Eset byla i Hathor považována za matku sokolího boha Hora a také za matku krále. Její jméno znamená "Horův dům". Je zajímavé, že nápisy v Horově chrámu v Edfu se zmiňují o svatbě Hathor s Horem. Hathor v podobě krávy bývá občas znázorněna při kojení krále, kterému se takový způsob výživy velmi líbí. Příkladem je nádherná socha faraona 18. dynastie Amenhotepa II. nalezená v Dér el- Bahrí a vystavená v muzeu v Káhiře. Hathor byla někdy stotožňována s "Okem Rea", při jiných příležitostech se objevovala také jako dcera slunečního boha. Jejím hlavním kultovním centrem byla od doby Staré říše Dendera. Zdá se, že slavnosti pořádané na její počest byly poněkud zhýralé. Znakem jejího kultu bylo sistrum (chřestítko), kterým se při rituálech potřásalo.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář