Jdi na obsah Jdi na menu
 


Démoni

Starověcí Egypťané používali kouzla na ochranu proti možné hrozbě, útoků démonů a jiných zlých sil, jako byli zlí duchové a nepřátelské projevy bohů. Démoni mohli údajné působit různé potíže, zvlášť nemoci. Démoni byli zvláště spojováni s bohyní Sachmet (viz. rubrika Bohové), která sesílala mor a další vážné choroby. Ve skutečnosti existovala skupina démonů známá jako "Poslové Sachmet". Sachmet také byla spojována s ohněm a žárem, takže její démoni byli obviňováni z vyvolávání horeček. Bolesti hlavy a žaludeční obtíže mohli časti způsobovat démoni znečusťující télo nemocného. Ve snaze zbavit se démona mohly být nemocnému předepisovány dávící prostředky.

Sachmet

Obrazek

Bohyně Sachmet byla krutým projevem bohyně, ať už Hathory, Bastety nebo bohyně matky Mut. Sachmet byla spojována s válkou a bitvou a pomáhala králům porazit nepřítele. Její jméno doslova znamená "Silná", proto byla Sachmet zobrazována jako lvice nebo žena s hlavou lvice. Na hlavě nosila sluneční kotouč, který upozorňoval, že je dcerou Rea.

Sachmet byla manželkou stvořitele Ptaha a matkou Nefertema, byla proto velmi významnou memfidskou bohyní.

Obrazek


 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Klara.Pl@seznam.cz

(Kláruše, 4. 11. 2007 15:53)

No nevim jestli je dobrý zařazovat sachmet pod titul démoni ˇkdyž byla brána jako bohyně

Re: Klara.Pl@seznam.cz

(zdenka, 31. 12. 2012 6:57)

Demoni nemoci se objevovali vzdy, jen my se divame vyhradne materialnima ocima. Kdo ma male deti uvidi u nich v dobe pred i pri nemo ci duchovni bytost prinasejici urcitou nemoc. Nemame se vysmivat necemu, cemu nerozumime.

hovno

(hovno, 15. 2. 2010 20:11)

a zase jenom hovno

Paradox

(levhi, 24. 3. 2008 0:33)

O starověký Egypt se zajímám už od 7 let a pochybuju ze je Sechmet (seghmet) jako démona když byla ne ,,je" bohyní války

jaaj

(majitel, 5. 11. 2007 18:49)

tak sis měla přečíst co je nadtim jo