Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hůlky a zaklínadla

Obrazek

Ze starověkého Egypta se zachovalo mnoho různých hůlek a jiných předmětů lidových rituálů stejně jako sbírka magických zaklínadel zapsaná na papyrech. Cílem těchto zaklínadel bylo obvykle odehnat nebezpečí, jako jsou hrozby uštknutí hadem nebo štírem, a předcházet nemocem a potížím, spojeným s neplodností, těhotenstvím a porodem, nebo je léčit. Stejně jako v pohřebním náboženství existovala i zde pevná víra v tvůrčí moc slov a zobrazení používaných v egyptské magii. Aby bylo kouzlo účinné, byla zde nezbytná znalost odpovídajících jmen.

Další důležitou součástí kouzelnictví byla sympatetická magie. Egypťané z mytolodie věděli, že Hor jako malý chlapec přežil v bažinách nilské Delty útok hadů a štírů, proto mohlo být dítě ztotožněné s mladým bohem také uchráněno před nebezpečím. Podobně jako bohyně Eset nebo Hathor, úspěšně porodila Hora, a tak na ni mohly ženy při těžkém porodu přenést svou bolest tím, že se s ní ztotožnily.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Miluju Egypt

(Vendy, 10. 3. 2012 15:49)

čus já miluju Egypt hodně se o něj zajímám halvně o hyreoglifi nebo jak se to píše učím se egyptský jazyk a zatím mi to jde :DD

pivo

(Ozzák, 20. 1. 2011 19:38)

tyhle stránky sou supéééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééér!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

hovadina

(terka, 18. 7. 2010 17:54)

co to je!

hovadina

(blbost stoleti, 21. 2. 2010 15:35)

Je to blbost...