Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kanopy

ObrazekKanopy byly nádoby sloužící k uskladnění vnitřních orgánů,které byly z těla vyndány z těla před mumifikací a odděleně balzamovány.

V době Staré říše,když byla mumifikace v počátcích,se tyto nádoby vyráběly z kamene a měly plochá víka.Ještě před počátkem prvního přechodného období byla každá že čtyř nádob přikryta víkem s lidskou hlavou.Od té doby se balíčky s vnitřnostmi umistovali v nádobách,někdy ozdobených maskami s lidskou tváří.Později,do konce XVIII.dinastie,měla víka na nádobách tvary hlavy,jednoho z menších pohřebních požstev,která jsou známá jako Čtyři Horovi synové.Jednalo se o Hapiho s hlavou paviána,Amseta s lidskou hlavou,Duamutefa se šakalí hlavou sokola.

Hapi s hlavou paviána, střežil plíce

Amset s lidskou hlavou, střežil játra

Duamutef s hlavou šakala , střežil žaludek a horní část střevního traktu

Kebehsenuf se sokolí hlavou , střežil dolní část střevního traku

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

otázka

(egyptolozka, 30. 1. 2015 20:37)

A kam se dával mozek?

Re: otázka

(jiri, 27. 8. 2015 13:41)

mozek nebyl pro egyptany dulezity protoze verili na prevtelovani dusi tedy verili tomu ze vsechno ma dusi i to co je pro nas nezive tak mozky asi vyhazovali mozna z nich dali gulas www.chufu.webgarden.cz sem to cet v knizce debile

www.ods.webgarden.cz

(www.kanopy.com, 11. 7. 2013 13:46)

to je zajimave s tema ctyrma hlavama -kanopy.. protoze neco podobneho se pise v bibly -ezechiel- popisuje ze ta vec mela..tedy ta bytost letajici mela ctyri hlavy.. lidskou orli-ptaci lvi a byci www.ezechiel.com www.aliens.artweb.com

jde to

(dobry, 21. 2. 2010 15:42)

kazdy na neco ineho chtel bych to taky...

Re: jde to

(kacka, 29. 12. 2012 23:27)

tak si to utrhni a ulož

Stránky..

(E-lin, 27. 2. 2010 21:00)

Je to tu vážně skvělé spoustu věcí a nikde jinde jsem nenašla kam se do jaké kanopy dávají určité orgány..Díky za to že jsou!

Stránky o Egyptě

(Martina, 19. 6. 2008 12:34)

Máš moc dobré stránky mě se to opravdu líbí nemám nic co bych ti vytkla